Czy leki szkodzą czy pomagają ?

Wszystkie substancje zarówno pochodzenia naturalnego ( np. roślinnego – zioła) jak i  wyprodukowane w laboratorium ( tabletki , kapsułki itp ) mogą działać na organizm źle lub dobrze. Zależy to najczęściej od dawki leku i siły jego działania.

Jest wiele substancji naturalnych bardzo silnych i szkodliwych dla zdrowia podobnie jek i leków z syntezy chemicznej. Dlatego pochodzenie leku nie jest gwarantem jego nieszkodliwości czy też skuteczności. Zaletami leków syntetyzowanych w nowoczesnych laboratoriach jest ich wiadomy i ściśle zmierzony poziom substancji czynnej – czyli leczniczej działającej na nasz organizm. W przypadku leków naturalnych mamy zwykle do czynienia z wyciągami o zawartości różnych związków w nie znanej dokładnie ilości. Jeśli wiemy ile jest “leku w leku” to możemy przewidzieć jego działanie. Trudniej to zrobić jeśli nie wiadomo dokładnie co kryje się w leku. Z takimi przypadkami mamy do czynienia w ekstraktach, ziołach oraz często lekach generycznych tzw. zamiennikach. Ilość substancji czynnej w generykach może zmieniać się  na korzyść lub niekorzyść o 20%.  

Leki stosowane w kardiologii są zwykle bardzo dobrze przebadane w dużych badaniach klinicznych zwykle grupy stanowiły łacznie kilkanaście tysięcy pacjentów biorących konkretny lek przez kilka do kilkunastu lat codziennie. Pacjenci ci byli potem wielkrotnie badani celem określenia skuteczności leku w danej chorobie jak i efektów ubocznych tj. działania na poszczególne narządy i ich funkcję. Tylko leki które wykazały się pozytywnym wpływem na chorobę leczoną oraz łagodnymi i rzadkimi objawami ubocznymi dostawały pozytywne opienie i były dopuszczane do leczenia. Eliminowane zostały leki które uszkadzały wątrobę, szpik kostny, wywoływały zmiany nowotworowe , alergie , uszkodzenie nerek i płuc itd. 

    Najważniejszym wskaźnikiem skuteczności leków jest zwiększenie przeżycia chorych stosujących dany lek w stosunku do chorych, którzy danego leku nie brali. Cóż może być bardziej ważne niż wydłużenie życia! Innymi wskaźnikami skuteczności leków kardiologicznych jest zmniejszenie ilości zawałów serca , udarów mózgu , rozwoju niewydolności serca. Takie działania wykazano dla części leków – jeśli chcesz być dobrze leczony, wybierz lekarza , który wie które to leki. Serwis używa ciasteczek (cookie). Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie cookies na moim urządzeniu: