Profilaktyka nadciśnienia i jego powikłań

Nadwaga   Jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób serca i naczyń jest tzw. "cichy zabójca "- nadciśnienie tętnicze. Jeśli ciśnienie krwi zwiększa się i utrzymuje dłużej powyżej 140/90 mmHg to  przez obciążenie naczyń tętniczych uszkadza narządy takie jak serce, mózg, nerki, siatkówkę.

Mózg cierpi już przy ciśnieniu 140/90 mmHg ( zmniejsza się wtedy całkowity przepływ krwi przez mózg) . Niestety zwykle podwyższonego ciśnienia nie czujesz. Kiedy pokazują się pierwsze objawy często są już obecne powikłania narządowe. 

   Dzięki zdrowemu stylowi życia, diecie i lekom możesz zniwelować ryzyko związane z nadciśnieniem, często również poprawia się stan narządów wewnętrznych. Zatem utrzymuj ciśnienie na poziomie mniejszym od 140/90.

 Jak to zrobić ? Jeśli masz zalecane leki stosuj je systematycznie, codziennie bez przerw. Zastosuj dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby , oleje) , unikaj tłuszczów zwierzęcych, jedz dużo warzyw i owoców oraz produkty bogate w potas. Ogranicz słone potrawy i nie dosalaj (ilość sodu w diecie powinna spaść do ok 4-6 g/dobę podczas gdy zwykle w Polsce jemy 14-20 g/dobę). Pozwoli to zredukować ciśnienie o 3-8 mmHg. Ponadto ogranicz ilość alkoholu do 30ml/d dla mężczyzn i 15 ml/d etanolu dla kobiet.

Do pełni zdrowia potrzebne będzie Ci jeszcze redukcja wagi,  jeśli masz nadwagę (każde 5 kg redukcji zmniejsza ciśnienie o 3-4  mmHg) i aktywny ruch - ćwiczenia fizyczne 3 x w tygodniu po 30 min, choćby szybki spacer z pieskiem! (intensywność ćwiczeń czy spacerów/biegu możesz dobrać kontrolując swoje tętno przy wysiłku).

Rozsądnym i niezbędnym elementem jest domowa kontrola ciśnienia. Najlepsze do tego celu są dostępne w aptekach automatyczne ciśnieniomierze naramienne (nie nadgarstkowe !) , w których po naciśnięciu jednego przycisku aparat sam dokonuje pomiaru i zapamiętuje go. Przy zakupie lepiej dołożyć kilka złotych na produkt "markowy" ze standaryzacją i ewentualnie z certyfikatami. Ważne jest również zakup odpowiedniego mankietu, którego szerokość zależy od obwodu ramienia - dostępne są co najmniej 3 wymiary dla dorosłych. Jeśli zmierzyłeś sobie ciśnienie i wartość jest wysoka lub bardzo niska, nie wpadaj w panikę !. Zmierz jeszcze 2 x w odstępach kilku minut i oblicz średnią z tych trzech pomiarów. Pozwoli to wyeliminować błędne pomiary, które czasem się zdarzają. 

Jeśli już masz nadciśnienie jest ono uwarunkowane genetycznie, co zdarza się najczęściej, powinieneś regularnie brać leki tak aby ciśnienie było prawidłowe oraz regularnie chodzić na kontrole lekarskie i wykonywać zalecone badania. Tylko takie postępowanie umożliwi korekcję leczenia, wykrycie ewentualnych powikłań i wczesną ich eliminację.

 



Serwis używa ciasteczek (cookie). Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie cookies na moim urządzeniu: