EKG wysiłkowe

Badanie elektrokardiografii wysiłkowej (ekg wysiłkowe).

Najlepszym badaniem wysiłkowym ekg jest badanie na bieżni ruchomej. W przeciwieństwie do badania na cykloergometrze rowerowym (rowerku)  wykorzystuje bardziej fizjologicznie różne grupy mięśniowe umożliwiając bardziej dokładną ocenę wydolności serca i jego właściwe obciążenie.

   W czasie kolejnych etapów badania co 3 minuty ( według protokołu Bruce'a),  bieżnia po której chodzi badany porusza się szybciej jak również zwiększa się jej nachylenie. W trakcie badania następuje monitorowanie 12 odprowadzeniowe ekg z analizą zmian niedokrwiennych i arytmii oraz pielęgniarka dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego.

W każdej chwili możliwe jest przerwanie badania na prośbę pacjenta. 

Celem badania jest osiągnięcie zwykle takiej częstości akcji serca , która pozwoli na prawidłową ocenę zmian niedokrwiennych w zapisie ekg oraz właściwej reakcji ciśnienia tętniczego krwi.  

Przygotowanie do badania: badany nie powinien być bezpośrednio po posiłku ( >1 godziny) , nie powinno się wykonywać badania przy infekcjach itp.

Czasem ważne jest przerwanie leków z grupy beta blokerów - decyduje o tym lekarz kierujący i zaleca schemat zmniejszania dawek  i odstawienie przed samym badaniem.

Leki stosowane na nadciśnienie tętnicze powinny być normalnie przyjęte w dniu badania.   W przypadku mężczyzn czasem konieczna jest niewielka depilacja włosów na klatce piersiowej w celu prawidłowego kontaktu elektrod.

 Serwis używa ciasteczek (cookie). Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie cookies na moim urządzeniu: