Spirometria

Spirometria

Badanie diagnostyczne parametrów oddechowych pozwalające na ocenę przepływu powietrza przez oskrzela, pomiar pojemności płuc i objętości wydychanych. Dzięki pomiarom komputerowym możliwe jest ustalenie rozpoznania astmy oskrzelowej , przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( POCHP) i rozedmy płuc.

  Podczas badania spirometrycznego pacjent oddycha przez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych pacjent powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Następnie należy wziąć bardzo głęboki oddech, przyłożyć szczelnie ustnik do ust i jak najszybciej wydmuchnąć do aparatu cały zapas powietrza zawartego w płucach. Podczas wykonywania pomiarów na ekranie monitora spirografu wyświetlają się wartości poszczególnych parametrów takich jak: pojemność życiowa (VC), natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) oraz ich wzajemny stosunek procentowy (FEV1%VC). Badanie trwa zwykle kilka minut.

Przygotowanie do badania : wskazane jest nie spożywanie posiłków ( 2 godziny)  oraz palenia tytoniu na ok. 4 godziny przed badaniem. Jeśli pacjent stosuje leki wziewne  nie powinien przyjąć dawki rannej przed badaniem jeśli jest to możliwe.Serwis używa ciasteczek (cookie). Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie cookies na moim urządzeniu: