Obturacyjny bezdech senny

SEN STANOWI  NIEMAL 1/3 naszego życia, jeśli jest zaburzony odbija się na naszym zdrowiu.

Główne cechy Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBS)  to

  1. bezdechy związane z niedrożnością ( obturacją ) dróg oddechowych, wybudzenia spowodowane nasilonym wysiłkiem oddechowym podczas snu
  2. złe samopoczucie w ciągu dnia związane z przerwami w śnie ( często nie uświadamiane) głównie senność, zmęczenie i zaburzenia koncentracji
  3. objawy zaburzonego snu – chrapanie , niepokój ruchowy, chrząkanie w nocy, przebudzenia z uczuciem dławienia

Zaburzenia oddychania podczas snu doprowadzają do niedotlenienia ( hypoksji) zaburzeń rytmu serca mogących trwać wiele miesięcy , a ciężki nie leczony bezdech senny jest związany ze zwiększoną śmiertelnością ogólną i sercowo – naczyniowym. 

W Polsce obturacyjny bezdech senny może występować u 1.5- 2 .0 mln osób.

Konsekwencją OBS są następujące schorzenia i zdarzenia:

-       nadciśnienie tętnicze

-       cukrzyca typu 2 i stany przedcukrzycowe, insulinooporność

-       migotanie przedsionków

-       niewydolność serca

-       wypadki samochodowe

-       udar mózgu

D i a g n o s t y k a

Do badań przesiewowych wykrywających OBS należy poligrafia. Obecnie zaawansowane systemy diagnostyczne umożliwiają swobodne badanie pacjenta w domu podczas snu we własnym łóżku i nie jest konieczna hospitalizacja.

 

Do badania OBS używamy aktualnie aparatu ApneaLink Air  oraz NOX T3  umożliwiającego pomiar:

-       tętna

-       saturacji krwi

-       wysiłku oddechowego klatki piersiowej i brzucha

-       przepływu przez nozdrza

-       głośności chrapania i pozycji ciała

 

Pacjent przed snem zakłada aparat zgodnie z instrukcją a następnie rano zdejmuje aparat i dostarcza go do analizy.

Film instruktażowy można zobaczyć tutaj...https://youtu.be/CteI_GhyP9g

 

 

L e c z e n i e

Po zdiagnozowaniu OBS kierujemy pacjenta na konsultację specjalisty laryngologa celem wykluczenia schorzeń nosa i gardła , których wyleczenie mogłoby prowadzić do ustąpienia obturacji dróg oddechowych. Jeśli nie ma wskazań do leczenia laryngologicznego wdrażamy leczenie dietetyczne służące redukcji masy ciała co jest zawsze podstawą leczenia OBS oraz proponujemy pacjentowi kwalifikację doleczenia aparatem CPAP. Jest to terapia, w której aparat zakładany na noc utrzymuje dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych , głównie jamie gardła co zapobiega zamykaniu- obturacji dróg oddechowych i eliminuje bezdech senny. Pacjent po nocy budzi się zrelaksowany i wypoczęty.

Celem przygotowania do takiego leczenia i dobrania parametrów, aparat zostaje wypożyczony pacjentowi do domu. Pacjent śpi w aparacie, a lekarz dzięki połączeniu bezprzewodowemu poprzez internet może monitorować i modyfikować ustawienia aparatu. Dzięki temu można dobrać  wartości ciśnień aparatu, tak aby pacjent miał pełny komfort snu i skuteczność leczenia ( aparat ma możliwość oceny ilości bezdechów w czasie terapii).

Wypożyczamy i monitorujemy aparaty firmy Resmed.

Po ustaleniu właściwych parametrów leczenia, pacjent kierowany jest na  konsultację pulmonologiczną lub internistyczną na podstawie, której zostaje wydana recepta do NFZ celem częściowej refundacji aparatu CPAP. Dopłata do aparatu wynosi od 200 zł w górę. Po uzyskaniu refundacji pacjent może otrzymać aparat i dobrać odpowiednią maskę twarzową lub nosową.  Dalsze leczenia odbywa się pod kontrolą systemu zdalnego monitorowania i okresowych wizyt lekarskich. 

Zapraszamy również wszystkie osoby leczone aktualnie aparatami CPAP do kontroli. Skuteczne i co bardzo ważne komfortowe leczenie jest możliwe pod warunkiem prawidłowych ciśnień ustawionych na aparacie. Dzięki wypożyczeniu aparatu i kilkudniowej kontroli można mieć pewność właściwego leczenia i stosowania aparatu.

 

 



Serwis używa ciasteczek (cookie). Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję zapisywanie cookies na moim urządzeniu: