Udostępnij dalej!
Badanie elektrokardiografii wysiłkowej (ekg wysiłkowe).
Najlepszym badaniem wysiłkowym ekg jest badanie na bieżni ruchomej. W przeciwieństwie do badania na cykloergometrze rowerowym (rowerku) wykorzystuje bardziej fizjologicznie różne grupy mięśniowe umożliwiając bardziej dokładną ocenę wydolności serca i jego właściwe obciążenie.
W czasie kolejnych etapów badania co 3 minuty ( według protokołu Bruce'a), bieżnia po której chodzi badany porusza się szybciej jak również zwiększa się jej nachylenie. W trakcie badania następuje monitorowanie 12 odprowadzeniowe ekg z analizą zmian niedokrwiennych i arytmii oraz pielęgniarka dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego.
W każdej chwili możliwe jest przerwanie badania na prośbę pacjenta.
Celem badania jest osiągnięcie zwykle takiej częstości akcji serca, która pozwoli na prawidłową ocenę zmian niedokrwiennych w zapisie ekg oraz właściwej reakcji ciśnienia tętniczego krwi.
Przygotowanie do badania: badany nie powinien być bezpośrednio po posiłku ( >1 godziny) , nie powinno się wykonywać badania przy infekcjach itp.
Czasem ważne jest przerwanie leków z grupy beta blokerów - decyduje o tym lekarz kierujący i zaleca schemat zmniejszania dawek i odstawienie przed samym badaniem.
Leki stosowane na nadciśnienie tętnicze powinny być normalnie przyjęte w dniu badania. W przypadku mężczyzn czasem konieczna jest niewielka depilacja włosów na klatce piersiowej w celu prawidłowego kontaktu elektrod.