Badanie Holetrowskie ciśnienia – 24 godzinne monitorowanie ciśnienia krwi (ABPM). Badanie to ma na celu ocenę skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego czasem również jego rozpoznanie, wykluczenie nadciśnienia tętniczego tzw białego fartucha oraz ocenę zachowania się ciśnienia w ciągu całej doby szczególnie w okresie nocnym.
Badany otrzymuje niewielki rejestrator mocowany na pasku w okolicy bioder połączony z mankietem zakładanym na ramię. Aparat zgodnie z programem dokonuje regularnych pomiarów ciśnienia krwi zwykle co 20 minut w ciągu dnia w co 30 min w ciągu nocy. Oprócz ciśnienia monitorowane jest również tętno ( puls ) serca.
Badanie powinno być wykonane w okresie normalnej aktywności pacjenta tj. w czasie pracy, wypoczynku i w nocy. W czasie pomiaru ciśnienia krwi w miarę możliwości w okresie badania należy wyprostować i rozluźnić rękę.
Przygotowanie do badania : nie jest wymagane.
Stosowane leki należy przyjąć według ustalonego leczenia.
Przebieg badania: chory w dniu zaplanowanego badania o określonej godzinie zgłasza się do założenia rejestratora. Następnego dnia – po 24 h zgłasza się do jego ściągnięcia po czym dane z rejestratora są przekazywane do systemu komputerowego gdzie analizy dokonuje lekarz. Wynik badania jest dostępny zwykle po kilku dniach lub też natychmiast.