MENU

Badanie diagnostyczne parametrów oddechowych pozwalające na ocenę przepływu powietrza przez oskrzela, pomiar pojemności płuc i objętości wydychanych. Dzięki pomiarom komputerowym możliwe jest ustalenie rozpoznania astmy oskrzelowej , przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( POCHP) i rozedmy płuc.

 Podczas badania spirometrycznego pacjent oddycha przez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych pacjent powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Następnie należy wziąć bardzo głęboki oddech, przyłożyć szczelnie ustnik do ust i jak najszybciej wydmuchnąć do aparatu cały zapas powietrza zawartego w płucach. Podczas wykonywania pomiarów na ekranie monitora spirografu wyświetlają się wartości poszczególnych parametrów takich jak: pojemność życiowa (VC), natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) oraz ich wzajemny stosunek procentowy (FEV1%VC). Badanie trwa zwykle kilka minut.

Przygotowanie do badania : wskazane jest nie spożywanie posiłków ( 2 godziny)  oraz palenia tytoniu na ok. 4 godziny przed badaniem. Jeśli pacjent stosuje leki wziewne  nie powinien przyjąć dawki rannej przed badaniem jeśli jest to możliwe.

Porady, Informacje
Aktualności

Lista aktualności 
Komunikaty

Komunikaty

12 listopad 2024
Zdrowa dieta

Zdrowa dieta

16 wrzesień 2024
E-Recepty

E-Recepty

23 lipiec 2023
E-Wizyty | Telewizyty

E-Wizyty | Telewizyty

23 lipiec 2023